Żydowska księżniczka w Ameryce – Crazy Ex-Girlfriend (sezon 1)

Na Crazy Ex-Girlfriend trafiłam dzięki swojemu przyjacielowi Danielowi (serio, powinnam stworzyć listę patronów bloga i co roku urządzać na cześć wszystkich tych ludzi wielką imprezę. Daniel, chwilowo musisz zadowolić się dedykacją). W tamtym czasie niespecjalnie szukałam jakiegoś serialu do śledzenia… No ale co poradzę, że akurat wtedy w Stanach nadawano pierwszy sezon czegoś, czym zachwycam się do tej pory?

Zwykle seriale dobieram według ciekawej (lub wziętej z kosmosu) fabuły. By się zwyczajnie pośmiać. I z tego, co wiem, spora część ludzi właśnie dlatego ogląda Crazy Ex-Girlfriend, by ponabijać się z głównej bohaterki, która w miejscami irracjonalny sposób usiłuje odzyskać swoją nastoletnią miłość. Ważną rolę odgrywają tu także piosenki – Crazy Ex-Girlfriend to fantastyczny musical.

Ja pokochałam ten serial z innego powodu. Rebecca, czyli tytułowa Zwariowana Eks-dziewczyna, jest Żydówką. I to na pełen etat. Chociaż czasem nic na to nie wskazuje…

11951944_754483674681226_1749589999082737141_n Swoją drogą uwielbiam wszystkie plakaty promujące serial. _^_

Słowo wstępu: Crazy Ex-Girlfriend opowiada o Rebecce, młodej wziętej prawniczce, której zdrowie psychiczne jest ostro nadszarpnięte przez pracę w nowojorskiej korporacji. Niespodziewanie na drodze bohaterki staje Josh, jej wielka nastoletnia miłość. Pod wpływem impulsu Rebecca rzuca Nowy Jork i przeprowadza się do małej miejscowości w Kaliforni, tam, gdzie mieszka Josh. Przez większość serialu obmyśla plan zdobycia serca ukochanego, nie bacząc na to, że większość punktów tegoż planu jest totalnie bez sensu i podpada pod rozmaite paragrafy.

Nie będziemy jednak rozmawiać o życiu uczuciowym Rebecki, chociaż jest ono warte obgadania. O nie, moi drodzy. Już podczas oglądania pierwszego odcinka (kiedy to myślałam, że nic gorszego mnie do tej pory w życiu nie spotkało, niż ten serial) zaczął kształtować się w mojej głowie wpis dotyczący tego, jak rozpisany został wątek pochodzenia bohaterki i co właściwie z tego wynika.

A wynika całkiem sporo.

624851.1

Rebecca Bunch (grana przez Rachel Bloom, która to sama też jest Żydówką) jest, jak już wspomniałam, młodą prawniczką. Widzowie poznają ją w momencie kryzysu wywołanego nagłą propozycją awansu (uwierzcie mi, nie chcielibyście pracować tam, gdzie ona. Nawet po awansie). Po przeprowadzce do West Covina* Becks odżywa, poznaje nowych ludzi, powoli odnajduje się w zupełnie innej, małomiasteczkowej (ale wielokulturowej) rzeczywistości.

Ze strzępków rozmów Rebecki z innymi oraz retrospekcji idzie wywnioskować, iż dziewczyna z pochodzenia jest polską Żydówką**, jej przodkowie wyemigrowali do Stanów prawdopodobnie gdzieś na początku dwudziestego wieku. Zapytacie, skąd takie a nie inne nazwisko… Otóż ojciec bohaterki jest gojem. Nie robi to jednak żadnego problemu, ponieważ (jak powszechnie wiadomo, aczkolwiek istnieją wyjątki), bycie Żydem dziedziczy się po matce. Tak więc kiedy przychodzi co do czego, Rebecca mówi, że jest Żydówką i nie ma żadnej dyskusji.

Rodzina matki nosi nazwisko Garfinkel (pochodzenie: jidysz, znaczenie: granat lub rubin), zresztą, w serialu przedstawiono bardzo ciekawą historię dziedziczenia pierścionka przywiezionego z Europy przed przodkinię bohaterki.

624852.1

Rebecca nie została wychowana na stereotypową amerykańską Żydówkę. Gdyby nie fakt, że kilka razy napomknęła o swoim pochodzeniu, tak naprawdę niewiele by na nie wskazywało do momentu pokazania w serialu żydowskiego święta czy przyjazdu matki. Bunch to wyzwolona kobieta, wyszczekana (aczkolwiek słaba psychicznie), niemająca większych oporów przed pójściem z kimś do łóżka. Owszem, wychowanie, które zafundowała jej rodzicielka (grana przez fenomenalną Tovah Feldshuh!) było przesiąknięte żydowskością, ale Rebecca sama z siebie nie celebruje np. Chanuki. Nie chodzi też do synagogi. Wszystko to, oczywiście, nie znaczy, że jest gorsza – dumnie i otwarcie opowiada o swoim pochodzeniu, z czym to otoczenie zwykle nie ma problemu. O dziwo.

Postać Rebecki rzadko kiedy posługuje się językiem, którego goje nie zrozumieją. Zwykle nie wplata słówek zapożyczonych z hebrajskiego czy jidysz, ale w rozmowie np. z innymi Żydami lub własną matką nie krępuje się i to robi. I to mi się bardzo podoba w tym serialu. Język wypowiedzi jest autentyczny (przypomina mi czasem to, jak rozmawiam w domu z mężem, używając czeskich i żydowskich pojęć), będąc na swoim poziomie zaawansowania, jeżeli chodzi o rozumienie amerykańskich Żydów, nie mam żadnych zastrzeżeń.

624859.1

Inną rzeczą, która szczególnie przypadła mi do gustu, jest fakt, iż Rebecca nie jest tzw. Jewish American Princess, czyli zepsutą, neurotyczną materialistką (bardziej szczegółową definicję tego pojęcia znajdziecie tutaj). Bunch nie wywyższa się z powodu przynależności do narodu wybranego, wprost przeciwnie – wydaje się traktować wszystkich na równi. Dziwnym by było, gdyby się uważała za lepszą, będąc jednocześnie zakochaną w Amerykaninie filipińskiego pochodzenia… Jej wykształcenie także nie gra aż tak ważnej roli (chyba, że w kontaktach biznesowych). Rebecca jest po prostu… Sobą.

624883_1.1

Pomimo niezmierzonych pokładów głupoty oraz wielu scen przyprawiających mnie o lekki zawał i zwątpienie moralne uwielbiam Crazy Ex-Girlfriend. Jestem zachwycona pierwszym sezonem, z niecierpliwością czekam na drugi, który – miejmy nadzieję – spełni moje żydołackie wymagania.

Na koniec łapcie dwie piosenki z serialu – pierwsza to rapowa bitwa między Rebeccą a jej odwiecznym wrogiem Audrą Levine, druga natomiast to przecudowne przedstawienie rozmaitych stereotypów dotyczących żydowskich matek. 🙂

Źródła zdjęć: filmweb.pl, oficjalny fanpejdż serialu

*nie mam pojęcia, czy to się odmienia po polsku. Wolałam się nie wygłupiać i pozostać przy wersji w mianowniku.

**niemniej jednak nie można temu aż tak wierzyć – jedna z kluczowych informacji dotycząca krakowskiego pochodzenia babci Rebecki zostaje wypowiedziana wraz z serią kłamstw, także ciężko stwierdzić, czy ten Kraków to coś potwierdzonego. Zobaczymy, co przyniesie drugi sezon serialu.